A Mezőberényi Cigány Nemzetiségi Önkormányzat 2023. augusztus 2-án megemlékezést tartott a muzeális gyűjtemény udvarán. Horváth Róbert elnök beszédében elmondta, vannak olyan dátumok, amelyek kimaradtak az iskolai történelem órákon, ilyen augusztus 2. is. Vajon hányan tudnák megmondani, milyen évfordulóra emlékezünk augusztus 2-án? A Cigány Világszövetség 1972-es párizsi kongresszusának határozata alapján lett a cigány holokauszt nemzetközi emléknapja.
Magyarországon 1916-tól belügyminisztériumi rendelet írta elő a cigányok összeírását. A 12 éven felüliek úgynevezett cigányigazolványt kaptak, ujjlenyomatot vettek tőlük és C betűt írtak irataikra. A nyilas hatalomátvétellel, 1944-ben a romákat szervezetten kezdték összegyűjteni és gettókba zárni. Magyarországon a legnagyobb gyűjtőközpont a Komáromi Csillagerődben volt.
Auschwitz-Birkenau táborát 1944. augusztus 2-áról 3-ára virradó éjszaka számolták fel az SS-katonák, és három-négyezer romát meggyilkoltak. A magyarországi roma áldozatok számát a becslések öt- és hetvenezer közé teszik.
A politikai hatalom hallgatott a roma nép szisztematikus, magas szinten szervezett, kegyetlen elpusztításáról. A történelmi felelősségvállalás hiánya jellemzi a magyar tankönyveket. A történelemórák elvárása a magyar történelmi események, dátumok, személyek teljes ismerete, amelynek a roma történelem, a főbb személyek és dátumok számottevő részét képezik. Mégis, a mai magyar közoktatásban a romákról némi sztereotipikus megjelenítésen kívül szinte semmilyen tényszerű tudást nem adnak át.
A roma holokauszt emlékére a muzeális gyűjtemény falán 2021-ben elhelyezett emléktáblát a cigány önkormányzat és az Orlai ház koszorúzta meg.